Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pojmy

23. 2. 2007

Začneme postoji:

goffy - váš přirozený postoj je jízda pravou nohou vpřed

regular - váš přirozený postoj je jízda levou nohou vpřed

Jízda normal stance (základní postavení) - jedete v základním postavení pohybujete se vpřed směrem ke špičce vašeho prkna switch stance - jedete na opačnou stranu než normálně, tedy směrem k patce vašeho prkna. Na snowboardu nelze za jízdy měnit nastavení vázání, postoj je proto narozdíl od skateboardingu trochu odlišný od základního postoje.

Odraz a dopad: switch stance ( switch, ss) -pohybujete se na opačnou stranu než při normální jízdě ( jedete pozpátku). Trik by měl vypadat jako zrcadlový obraz stejného triku provedeého při základním postavení. Pokud jse tedy goffy, provádíte trik jako regular.

fakie - tento název se používá pro označení dopadů a odjezdů z triku pozadu, to znamená, že po provedení triku odjíždíte svojí patkou dopředu

cab - tebto název se používá pro označení odrazu při jízdě pozadu neboli na switchstance, ale pouze do frontsidových rotací. To znamená, že trik pojmenovaný cab je v odrazu totožný se switchstance frontside. Ke slovu cab se potom přidává číso udávající stupeň rotace, takže například cab 1 je obrat o 180 stupňů, cab 3 o 360, cab 5 o 540 atd.

Jízdní styly

o5 pro někoho smaozřejmé pro někoho novinka...=) Snowboarding je sport, který se vyvíjí několika různými směry. Tak jako vybavení lyžaře - skokana, sjezdaře, skialpinisty a běžce se vzájemně velmi odlišuje, i vybavení snowboardisty může vypadat různě podle jeho jízdního stylu. Stylů je mnoho, ale při troše zjednodušení je lze rozdělit do dvou vyhraněných skupin (Freestyle, Carving) a jedné skupiny (Freeride), která je kombinací těchto dvou.

Freestyle

Zahrnuje v sobě hlavně jízdu v neupravených terénech, nejrůznější skoky, otočky, salta a jiné triky, ježdění ve snowparcích. U tohoto stylu je snaha o maximální volnost pohybu při zachování dobré ovladatelnosti snowboardu. Proto se používají "měkké boty", freestylová vázání s nízkými opěrkami a snowboardy s nosy (jakési ohyby na koncích prkna) vpředu i vzadu.

Mezi freestylové závodní disciplíny patří např.:

Halfpipe

(U-rampa), jezdec se snaží udělat co nejvíce co nejobtížnějších triků.

Airstyle

jeden velký skok na kterém se snaží závodník udělat co nejobtížnější trik či kombinaci několika najednou.

Slopestyle

jízda s kopce z několika menšími skoky a hrboly, opět snaha o provedení co nejobtížnějších triků, zde se však hodnotí i styl jízdy. V těchto disciplínách se nehodnotí rychlost jízdy, nýbrž kvalita a obtížnost skoků. Tento styl je vyznáván především mezi mladými přívrženci tohoto sportu.

Carving

Představuje skupinu jezdců (sjezdařů), kteří si libují v jízdě po upravených sjezdovkách, maximální rychlosti, řezaných obloucích a prudkých zatáčkách. Důraz je zde kladen hlavně na maximální přenos síly na hranu snowboardu. Zde se používají naopak "tvrdé boty (přezkáče)a vázání" a sjezdové snowboardy s nosem pouze vpředu (zadní není třeba, protože sjezdaři většinou nejezdí pozadu). Tento jízdní styl je vidět především v Rakousku, Francii a Evropě vůbec. A také co se závodů týká jsou v carvingových disciplínách Evropané lepší než „Amíci“. Carvingové disciplíny jsou např.: sjezd, slalom, super-G-, tyto disciplíny jsou stejné jako lyžařské. V paralelním slalomu a super-G- jezdí vždy dva závodníci najednou, rychlejší vyhrává.

Freeride

Je asi nejpopulárnějším stylem snad díky tomu že je tolik uvolněný. Je kombinací Freestylu a Carvingu. Představuje volnou jízdu po širokých pláních, ale i upravených sjezdovkách, sjíždění strží a hlavně sem patří extrémní snowboarding(něco jako skialpinismus na snowboardech). Umožňuje použití všech druhů bot i vázání, freeridové snowboardy jsou pak střední cestou mezi vyhraněnými styly (kompromis mezi pružným freestylovým a tuhým carvingovým snowboardem. Důvodem proč mnoho lidí opustilo lyže a nazulo feerideové prkno, je i to, že naučit se na snowboardu jezdit v hlubokém sněhu není nic příliš obtížného a zvládne to i průměrný jezdec.

Do freerideových závodních disciplín bychom asi mohli zařadit bordercross- (jakýsi motokros na prknech), závodníci startují ve skupinách na trať plnou překážek a vyhrává ten, kdo se dostane nejrychleji dolů.